Tarihçe

 

 

Karyer, 1953'de Zeki Yerdelen  tarafından Ankara'da  kuruldu ve ticaret hayatına bir müteahitlik firması olarak başladı. Aynı zamanda ağır iş ve inşaat makineleri ithalatı ve satışı yaptı.

Özel ve devlet sektörüne çeşitli inşaat ve hafriyat işleri, yer üstü - yer altı maden makineleri satışıyla devam ettiği ticaret hayatının daha sonraki yıllarında SCHALKE, EİCKOFF gibi dünyaca ünlü yer altı maden makineleri markalarının Türkiye temsilcisi oldu.

Yer altı maden makinelerinde kömür kesici sektöründe %100 payıyla bugün hâlâ Türkiye Cumhuriyeti kömür ve linyit madenlerinde makineleri çalışmaktadır.

Daha sonra yol yapım ekipmanlarının dünya devi BOMAG ve MARINI'nin

Türkiye temsilcisi oldu.

Bugün Karyer şirketi BOMAG markasının mümessiliğini 37 yılı aşkın bir süredir ve SCHALKE, EİCKOFF, LİNTEC, DULEVO markalarının mümessilliklerini hizmet aşkı ve dinamizmiyle sürdürmektedir. Yol ekipmanları, vibrasyonlu silindir, asfalt sericiler, asfalt kazıyıcılar, asfalt plentleri, yer üstü ve altı maden makineleriyle sektör lideridir. 2000'den itibaren Karyer Şirketi Endüstriyel makineler sektöründe ağırlığını artırdı. Bu amaçla DULEVO Yol Süpürgelerini bünyesine kattı

Karyer&Tatmak

2008'de  TÜV (DIN-EN ISO 9001) kalite güvence belgesi aldı.

Küçük ekipmanlar alanında da faliyet gösteren Karyer, ALLU kırma-eleme-öğütme ataşmanları, Fast-Verdini hafif inşaat makineleri ve diğer birçok küçük ekipmanı bayileri aracılığıyla dağıtmaktadır. Bünyesinde kiralık makine ve ikinci el makine departmanlarıyla farklı ihtiyaçları karşılama arayışındaki kuruluşlara da hizmet vermektedir. Ayrıca, temsilciliğini sürdürdüğü LİNTEC asfalt plentleri, BOMAG Asfalt ve Toprak Sillindirleri, Kazıyıcıları ve Finişerlerinin yanı sıra, 1953’den bugünlere uzanan tarihi içinde Potain kule vinç, Terex ağır hafriyat kamyonları, Terex yükleyiciler, buldozer, skreyper, Linde Forklift, Hyster Forklift, Marion walking dragline, Face Showel-kaya ekskavatörü, GI CASE tarım traktörü, biçerdöver ve küçük hafriyat makineleri, buldozer, yükleyici gibi birçok farklı marka ve ürünlerle Türkiye pazarına hizmet vermiş ilk kuruluşlardan olmuştur. 

Karyer&Tatmak 2011 yılında büyümesini sürdürerek,Beton Ekipmanları konusunda dünya devlerinden olan CİFA markasının Türkiye Temsilciliğini almıştır.Yine bu yıl içerisinde Taşıma ve Kaldırma grubu ekipmanlarına  HELI ve JLG markalarını ekleyerek sektördeki hızlı yükselişini devam ettirmektedir.

Bugün, Karyer&Tatmak Şirketler Grubu, Karyer Ticaret Ltd Şti (Cifa, Bomag, Lintec, Bucher Municipal,Gilletta, Allu, Eickoff, Heli ADVANCE,JLG  markalarının temsilcisi), Tatmak Forklift ve İstif Makineleri A.Ş.(IPC Gansow endüstriyel temizlik makinelerinin temsilcisi)  olmak üzere iki firma ile tüm Türkiye çapında faaliyetlerini sürdürmektedir. Karyer&Tatmak 64 yıllık iş tecrübesi, 150'yi aşkın çalışanı, 20,000'i aşkın aktif müşteri portföyüyle sektöründe hizmet ağırlıklı faaliyet gösteren köklü, saygın, devamlılığını korumuş bir gruptur.