Merkez Servis

TATMAK-KARYER GRUBU

SATIŞ SONRASI İLKELERİ

Tatmak –karyer grubu müşteri ihtiyaçlarının en kısa sürede ve etkin biçimde karşılanması için  ‘’önce müşteri memnuniyeti ‘’ kavramını ilke edinmiştir.

Satış öncesi teknik danışmanlık,bilgilendirme ve yerinde birlikte çözümler ile başlayan iletişimini; temsilcisi olduğu tüm ürünlerin kullanım ömrü boyunca müşterilerine verimli, ekonomik,kesintisiz hizmet vermesi ile sürekli iş ortaklığına  bakış açısına dönüştürmüş,geliştirerek sürdürmeye devam etmektedir.  

Müşteri odaklı hizmet anlayışı ile satış sonrası tüm  hizmetlerde sürekli değer yaratmaya çalışan uzman ekibi ile iş makinaları ve endüstriyel ürünler sektöründe müşteri memnuniyetindeki liderliğini halen sürdürmektir.

Sloganımız; ‘’ Müşteri, bizim çözüm ortağımızdır’’

SERVİS

Müşterilerimize grubumuz tarafından  sunulan  servis hizmetleri;yurtçapında yaygın yetkili servisler ve mobil servis araçları yerinde servis hizmeti  ile yürütülmekte,hız ve optimium fiyat politikası,bulunabilir yedekparça,eğitimli,tecrübeli,arızalara yerinde çözüm getirebilme yeteneğine sahip uzman ekibi ile arızalara kısa sürede giderebilmektedir.

Servis  hizmetleri kapsamında yapılan tüm işlemler, bu işlemlerin süreçleri,maliyetleri, nedenleri,i ile ilgili bilgileri sunarak hizmetin şeffaflaşması sağlamaktadır.

Tüm ürünlerin geçmiş kayıtları,bilgileri on-line olarak özel bilgasayar yazılımları izlenmekte,tahmini peryodik bakım tarihleri belirlenerek ürünlerin ömrünün uzması sğlanmaktadır.Aynı zamanda  olası arızalar,peryodik değişimi gereken yedekparçalar belirlenerek bakım onarım maliyetleri azalmaktadır.Bu durumda beklenmyen arızaların ve duraklamalara fırsat verilmememktedir.

YEDEKPARÇA

Tatmak – Karyer tarafından temsil edilen dünyanın önde gelen  markaları tarafından üretilen  ürünlere ait  orijinal yedek parçalarının tamamı yüksek  Kalite ve güvenlik standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Böylece hem ürünlere tam olarak uyumunu, hem de ürünün performansına destekleyerek çalışma ve iş güveniliğinin sürekliliğinini sağlar.

Tatmak-Karyer merkez tesislerinde ,bölgelerimizde,yetkili servislerimizde yeterince yedekparça stoğu bulundurulmakta ayrıca özel durumlarda uluslararası yedekparça dağıtım ağına sahip ürünlerimizi üreten firmalarımız  sayesinde yedekparça temin kolaylığı ile talep edilen tüm yedekparçalar kabul edilebilir sürelerde temin edilerek  etkin olarak  yurt çapında dağıtımı sağlanmaktadır.Planlı olarak yürütülmekte olan bu faaliyetler ile hiç bir ürünümüzün kısa süreli dahi olsa duraksamalarına izin verilmemesi hedeflenmektedir. 

Uluslarası olduğu kadar yurt içinde de tamamen otomasyon ve barkod sistemi ile anlık sipariş,stok takibi titizlikle yapılmaktadır.

Yine mobil servis araçalrında da servis hizmeti verilmesi planlanan ürünlere ait optimum yedekparça stoğu bulundurularak servis hizmetlerinde zaman kayıpları önlenmektedir.

Kaliteli servis hizmetlerinin,sürekli bulunabilir, kaliteli,orjinal yedekparçalar ile sağlanabileceği satış sonrası hizmetlerimizin ana ilkeleri arasındadır.

 

PERİYODİK İŞLEMLER

PERİYODİK KORUYUCU, BAKIM ,ONARIM İŞLEMLERİ

Tatmak-Karyer satış sonrası ekibi ,koruyucu peryodik bakımların yetkin teknik ekip tarafından yapıldığında olası arıza ve kullanım hatalarının önceden tespit edilebileceği ve önleyici tedbirlerin arıza oluşmadan alınması gerektiği bilinci ile ürünlerin korunmasını amaçlamaktadır.

Periyodik servis hizmetleri ve periyodik parça değişimleri önceden öngörülemeyen olası arızalar belirlenmekte ve servis hizmetleri bedellerinde tasarruf sağlanabilmektedir.

Müşteri memnuniyeti daima ön planda tutularak ürünlerde gelişmeler takip edilmekte,modifikasyon ve değişikliklerin uygulanmasına fırsat yaratılmaktadır.Sürekli izlenen ürünün,uygun ataşman,öngörülen değerlerde , kullanım alanlarında ,bilinçli ve eğitimli oeratörler tarafından kullanımının sürekliliğinin sağlanması ile iş ortaklarımızın mennuniyeti artırılmaktadır.

Ayrıca planmış servis hizmeti ile duraklamalar mevcut işleyişi engellememesi hedeflenmekte,özel indirimli yedekparça,ataşman temini ile özel işçilik ücretlerinin uygulanarak maliyetlerin optimum tutulması gerçekleştirilmektedir.Böylelikle ürünün ve bütçelerin kontrolünün sağlanmasına katkıda bulunmaktadır.     

Bu avantajların yanında Hasel; anlaşmalı müşterilerine ekonomik işçilik ücreti ve özel indirimli orijinal yedek parça, gelişmeleri ve modifikasyonları yakından takip etme olanağı, arıza tespitleri ve giderilmesinde hız kazandırma, aracın devamlı kontrol altında olması, aracın ömrünün uzaması ve böylece tasarruflu olması, operatörlere ve bakım teknisyenlerine lojistik destek verilmesi ve serviste öncelik sağlanması gibi ek avantajlarla m

Tatmak –Karyer teknik ekibi garanti süresi sonrasında  da sunulmaya devam eden belirlenen standarlarda servis  hizmetimizle ürünlerin uzman ve deneyimli personeler tarafından izlenmesi hedeflenmektedir.Müşterilerimizin deneyimsiz,şeffaf olmayan yetersiz servis hizmetlerinden uzak kalmaları sağlanmaktadır.

EĞİTİM

Tatmak-Karyer teknik ekibi yurt içi tesilerinde ve  temsil ettiği yurtdışı firmaların tesislerinde düzenlenen “ teknik eğitimler “ile teorik ve pratik bilgilerinin güncelenmesini,sürekli gelişen ve büyüyen teknik ekibine  yeni katılan personellerin ise özel planlanmış oryantasyon eğitimleri ile kısa sürede   uyumlarını sağlamaktadır.Gelişeni teknolojiler ve yeni ürünlerle hakkında güncellenen bilgilere erişimleri sağlanmaktadır.Teknik ekip ürün teknik  eğitimleri yanında kişisel gelişim ve davranış,çevre,iş güvenliği ve işçi sağlığı, sosyal sorumluluklar v.b. konularda da eğitilmektedir.Bunun sonucunda ürünlerimize verilen tüm servis hizmetinin kalitesi en üst düzeyde tutulmakla birlikte servis hizmetinin bütünlüğü sağlanarak işlemler sırasında sırasında çevrenin korunması da hedeflenmektedir.

Sektörde;personel eğitimlerine getirdiğimiz farklı bakış açısısı ile en üst seviyede müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır.

Bu amaçla organizasyonumuz bünyesinde bulunan tüm personel  bakım, onarım ürün kalitesinin sürekliliğinin korunmasına yönelik,  teknik eğitimleri Türk ve Yabancı uzmanlarla birlikte yürütmekte , son teknoloji ile üretilmiş özel aletler ve ekipmanlara  yatırımlar yaparak sürekli gelişim-sürekli iyileştirme politikasını uygulamaktadır.

Müşterilerimizin operatörlerine yönelik teorik ve pratik uygulamalı kullanım ,teknik personellerine yönelik bakım, tutum eğitim faaliyetlerini de yürüterek ürünlerin kullanım alanlarında optimum ve verimli çalışmasını sağlamakta bylece ürünlerin ömrünün uzamasına,ikinci el değerinin beklentileri karşılayacak şekilde korunmaktadır.

Özellikle forklift ve endüstriyel ürünleri kullanan müşterilerimize lojistik alanlarda çözümler,temizlik makinalarında yardımcı kimyasallar,yol makinalarında zemin ve asfalt ürünleri v.b. konularda teknik danışmanlık hizmeti de sağlayarak satış sonrası hizmetlerde hizmet bütünlüğü kavramı ile komple çözümler sunmaktadır.